مینی‌ موتورسیکلت‌های دوست داشتنی

در ابتدا مینی‌موتورسیکلت‌ها به‌عنوان یک وسیله نقلیه دوچرخ لوکس معرفی شدند و کم‌کم با توجه به هزینه‌های فزاینده سوخت، رکود اقتصادی و البته قیمت بسیار پایین آنها، جای خود را در میان استفاده‌کنندگان باز کردند و انقلابی در صنعت حمل و نقل پدید آوردند

 

مینی‌موتورسیکلت، موتورسیکلتی شبیه به روروک بچه‌ها (مینی‌موتورسیکلت پایی) با یک صندلی، جا پای تخته مانند و چرخ‌های کوچک و کم ارتفاع است. در طراحی کلاسیک بدنه مینی‌موتورسیکلت تخته صافی به‌عنوان جا پایی در وسط آن قرار دارد. این طراحی به دلیل آن است که در اکثر مینی‌موتورسیکلت‌ها موتور و سیستم حرکتی متصل به اکسل عقب بوده یا در زیر صندلی راننده قرار دارد.

بر خلاف موتورسیکلت‌های معمولی که موتور روی بدنه قرار دارد در مینی‌موتورسیکلت موتور روی چرخ عقب قرار می‌گیرد. در اکثر مینی‌موتورسیکلت‌ها سیستم انتقال قدرت دستی، موتور روی اکسل عقب و کلاچ و میله تعویض دنده روی دسته چپ فرمان قرار دارد

 

از ویژگی‌های برجسته بدنه مینی‌موتورسیکلت‌ها وجود سپر جلو برای محافظت پاها بوده و طراحی به گونه‌ای است تا تمام یا اکثر قسمت‌های مکانیکی از دید مخفی باشد. معمولا فضایی در زیر صندلی یا جلوی پاها هم برای قرار دادن برخی بارها تعبیه شده است.

 

اکثر مینی‌موتورسیکلت‌ها دارای موتورهای کم حجم تک سیلندر هستند. البته بعضی از انواع مینی‌موتورسیکلت‌ها (که بزرگ‌تر از نمونه‌های معمولی هستند) دارای موتورهایی با دو سیلندر و تا حجم 400 تا 850 سی‌سی نیز هستند. چرخ‌های مینی‌موتورسیکلت معمولا از چرخ‌های موتورسیکلت‌های معمولی کوچک‌تر بوده و رینگ‌ آنها از فولاد فشرده یا آلومینیوم ریخته‌گری‌شده، ساخته‌شده و چرخ عقب و چرخ جلو یکسان طراحی می‌شوند تا در مواقع ضروری بشود جابه‌جایشان کرد. برخی مینی‌موتورسیکلت‌ها دارای چرخ زاپاس هم هستند. اکثر مینی‌موتورسیکلت‌های جدید از دوشاخ جلوی معمولی استفاده می‌کنند که دو سر محور جلو به آن محکم می‌شود و بعضی دیگر دارای بازوی چرخ عقب دوقلو هستند. استفاده از خصوصیات مینی‌موتورسیکلت‌های پایی و به کارگیری آنها در طراحی موتورسیکلت‌ها از اواخر قرن 18 آغاز شد. سال 1984 اولین موتورسیکلت موجود برای خرید مشتریان توسط هیلده براند و وولف مولر تولید شد. تنه این موتورسیکلت شبیه مینی‌موتورسیکلت بود. مخزن سوخت آن روی لوله‌ای شیبدار در جلوی موتور نصب شده بود. موتور دو سیلندر آن هم در زیر تنه قرار داشت. سیلندرها هم به‌موازات تنه قرار گرفته بود.

 

موتور با آب خنک می‌شد و رادیاتور در بالای گلگیر عقب نصب‌شده بود. این اولین وسیله نقلیه دوچرخی بود که نیروی محرکه آن توسط موتور و نه بوسیله پدال تولید می‌شد و به تولید انبوه رسیده و فروخته شد. حداکثر سرعت این وسیله نقلیه 40 کیلومتر بر ساعت بود.

 

چرخ عقب مستقیما توسط میله پیستون و به شیوه‌ای شبیه به حرکت چرخ لکوموتیو بخار به حرکت در می‌آمد. تنها چند صد نمونه از این موتورسیکلت ساخته شد؛ چراکه به‌دلیل قیمت بالا و مشکلات فنی این پروژه، هر دو نفر (هیلده براند و وولف مولر) در این پروژه با شکست مواجه شدند.

 

اتو فوتویل هم ازجمله مینی‌موتورسیکلت‌هایی بود که در فرانسه و در سال 1902 ساخته و عرضه شد. این وسیله نقلیه اساسا یک موتورسیکلت رکاب وسط بود (پاها بین تنه قرار می‌گرفت). بعلاوه صندلی آن بر خلاف زین‌های سنتی، دسته‌دار بود. تولید این وسیله تا سال 1922 ادامه یافت.

 

مینی‌موتورسیکلت‌های امروزی

 

​وسپا GTS300 سوپر با ظاهری مسابقه‌ای

 

حدود 7 دهه است که طراحی بدنه مینی‌موتورسیکلت‌های وسپا تغییر چندانی نداشته است، اما در مورد وسپا جی.تی.اس 300 باید گفت که در زیر این ظاهر آشنا، یک موتور تک سیلندر توفانی با حجم 278 سی سی پنهان شده که می‌تواند با سرعت 80 کیلومتر بر ساعت به شما سواری دهد. اگرچه نیمرخ سیاهرنگ این موتورسیکلت ایتالیایی ظریف و اسپرت است، اما گشتاور موتور آن را تبدیل به یک سورتمه شهری سرگرم‌کننده می‌کند.

 

​یاماها زوما 50 اِف

 

از سال 1378 تاکنون شرکت یاماها توانسته بیش از 79 هزار مینی‌موتورسیکلت زوما بفروشد. با تزریق مجموعه‌ای از فناوری‌ها و تغییرات به‌روز، این موتورسیکلت نازک در سال جاری ارتقای مناسبی داشته است. موتور دو زمانه زوما تبدیل به موتور 49 سی‌سی چهار زمانه شده که با مایع خنک می‌شود. میزان مصرف سوخت آن به رقم استثنایی 5/1 لیتر در هر 100 کیلومتر رسیده، اما برای رسیدن به حداکثر سرعتش که 64 کیلومتر بر ساعت است، مدتی زمان لازم دارد. زوما مجهز به سیستم ناوبری گارمین است که حداکثر سرعت قانونی در مناطق مختلف را مشخص می‌کند و نیازی به نگرانی در این مورد نیست.

 

​ب.ام.و سی 650 جی‌تی

 

اولین یورش ب.ام.و به بازار مینی​موتورسیکلت بسیار جسورانه خواهد بود. هنگامی که مدل‌های جدید سی 600 و سی 650 جی‌تی در پاییز امسال به بازار معرفی شوند، جنگجویان آلمانی خواب سامورایی‌های ژاپنی را آشفته خواهند کرد. هر دو مدل جدید بی.ام.و از موتور 647 سی‌سی با قدرتی معادل 60 اسب بخار سود می‌برند. تکیه‌گاه سرنشین عقب قابل تنظیم بوده و شیشه جلوی مینی‌موتورسیکلت هم به صورت الکتریکی تنظیم می‌شود.

 

​‌هوندا پی.سی.ایکس

 

اگر از نظر شما مینی‌موتورسیکلت‌های 50 سی‌سی بسیار ضعیف بوده و 150 سی‌سی‌ها هم خیلی بزرگ هستند، پیشنهاد ما به شما پی.سی.ایکس 125 سی‌سی است. چرخ‌های بزرگ 14 اینچی این مدل باعث کاهش انقباض حرکتی که در مینی‌موتورسیکلت موروثی است، می‌شود. ترمزهای متصل جلو و عقب هم باعث توقف سریع‌تر مینی‌موتورسیکلت می‌شود.

 

شاید برای رانندگان قد بلند این موتور کمی تنگ به نظر برسد، اما در زیر صندلی فضای بسیار خوبی برای قرار دادن کلاه و وسایل دیگر وجود دارد. گنجایش باک موتور فقط 6 لیتر است که با توجه به مصرف 2 لیتر در هر یکصد کیلومتر، می‌توان ساعت‌ها با آن راند بدون این که نگران تمام شدن بنزین بود.

 

هلیوم EV

 

مدل هلیوم یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین و در دسترس‌ترین محصولات خط تولید مینی‌موتورسیکلت‌های کمپانی EV برای مشتریان است که با استفاده از باتری پیشرفته آن می‌توانند، مسافتی معادل 77 کیلومتر را با سرعتی معادل 64 کیلومتر بر ساعت طی کند. اگر بخواهید این مسافت را افزایش دهید، باید کمی سر کیسه را شل کنید و یک باتری بزرگ‌تر بخرید؛ آن وقت می‌توانید حداکثر برد موتورسیکلت کوچکتان را به 177 کیلومتر افزایش دهید. وجود برنامه کاربردی همراه با جی‌پی‌اس و مکان​یاب ایستگاه شارژ باتری این موتور کوچک را به آینده گره زده است.

 

Boxx

 

اگرچه این مینی‌موتورسیکلت الکتریکی پیشگام در عرصه مینی‌موتورسیکلت‌ها ممکن است شبیه بخاری کوچکی باشد که روی دو چرخ سوار  است، اما در حقیقت این نوع طراحی در برگیرنده خلاقیت و نوآوری بسیار زیادی است. با استفاده از روش ساخت بدنه آلومینیومی بدون جوش خوردگی، وزن کل این مینی‌موتورسیکلت تنها 54 کیلوگرم است.

طراحان با قرار دادن پکیج موتورهای کوچک روی چرخ‌ها موجب صرفه‌جویی در فضای اشغال شده توسط مینی‌موتورسیکلت شده‌اند. این اردک عجیب و غریب می‌تواند مسافت 32 کیلومتر را با سرعت 48 کیلومتر بر ساعت بپیماید. با خرید یک باتری لیتیوم ـ پلیمر اضافی می‌توان این مسافت را دو برابر کرد. انتظار می‌رود ​ این مینی‌موتورسیکلت پاییز امسال وارد بازار شود.

 

 

 

/ 0 نظر / 13 بازدید