مفهوم جدیدی از ایمنی در موتورسیکلت‌ها

سوار شدن بر یک موتورسیکلت ایمن‌تر. این خواسته بسیاری از علاقه‌مندان و استفاده‌کنندگان همیشگی از موتورسیکلت است تا آنجا که حاضرند برای دستیابی به آن پول بیشتری نیز بپردازند

شرکت‌های موتورسازی یکی پس از دیگری وارد این عرصه می‌شوند و در کنار توجه به زیبایی و کارایی محصولات خود، فاکتور ایمنی را نیز به عنوان یک اصل در نظر می‌گیرند. در میان تمامی برندهای سرشناس دنیای موتورسیکلت‌سازی، بی.ام.و پیشروتر از همه بوده است.

این شرکت با آغاز برنامه‌ای موسوم به مفهوم ایمنی ارتقایافته

(ASC) در نظر دارد تا نسل آینده محصولات دو چرخ خود را در حالی روانه بازارهای جهانی کند که تمام آنها به مجموعه‌ای از فناوری‌های ارتباطاتی و تشخیصی مجهز خواهند بود.

بی.ام.و این نگرش را با یکی از سوپر محصولات خود یعنی

S1000RR آغاز کرده است. زمانی که این موتورسیکلت رونمایی شد، مهندسان بی.ام.و به ابتکارعمل‌هایی نظیر سیستم ترمز ضد قفل ABS، کنترل انقباضی و تعلیق الکترونیکی آن اشاره می‌کردند تا نشان دهند ایمنی در دنیای موتورسیکلت‌ها رنگ و بوی تازه‌ای پیدا کرده است.

در چشم‌انداز جدید بی.ام.و سیستم هوشمندی طراحی شده است که در صورتی که این موتورسیکلت‌ها به هر دلیلی دچار سانحه یا حادثه شوند، پیام اضطراری به پایگاه‌های از پیش تعریف شده‌ای ارسال ‌شود تا در اولین فرصت نیروهای امدادی به کمک موتورسیکلت سوار بشتابند. البته این ابتکار عمل صرفا برای کمک به موتورسیکلت سوار در زمان پس از وقوع حوادث است.

در چشم‌انداز ارتقای سطح ایمنی راکب و موتورسیکلت، نصب دوربینی کوچک در قسمت جلویی موتورسیکلت تعریف شده است. وظیفه این دوربین بررسی علائم جاده‌ای نظیر حداکثر سرعت یا وضعیت جاده پیش‌روی است. داده‌هایی که به این ترتیب به دست می‌آیند مورد پردازش قرار گرفته و براساس آن پیشنهادها یا هشدارهایی در نمایشگر کوچک پیش‌روی راکب به نمایش درمی‌آید تا وی بهترین و بی‌خطرترین تصمیمات را هنگام موتورسواری اتخاذ کند. همچنین بخش مهمی از این نگرش نوین شامل طراحی شبکه یکپارچه و البته هوشمندی میان موتورسیکلت‌هاست. به طوری که هرگاه یکی از اعضای این شبکه با شرایط جوی نامساعد یا موانع جاده‌ای روبه‌رو شد بسرعت اطلاعات لازم و هشداردهنده به سایر موتورسیکلت‌های عضو شبکه ارسال می‌شود.

به این ترتیب راکبان این موتورسیکلت‌ها تا پیش از قرار گرفتن در شرایط و موقعیت‌های جدید، زمان کافی برای تغییر مسیر احتمالی خود خواهند داشت

 

/ 0 نظر / 39 بازدید